Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další pobyt v Jánských Lázních

13. 5. 2009

Hezký večer, 

 

tak konečně se dostávám k tomu, abych napsala pár řádků. Kluci spinkají jako miminka. Vlastně to jsou ještě takové moje miminka. Na začátek velké díky Jánským Lázním. Konečně Patriček usíná brzy a né v pozdních nočních nebo dokonce ranních hodinách.

 

Ještě než se pustím do psaní našich zážitků z lázní, tak se vrátím trochu zpět. Těsně před nástupem jsme s Patričkem ještě absolvovali psychologické vyšetření. První psychologické vyšetření měl Patriček ve 2 letech jako součást výstupní kontroli z poradny pro rizikové novorozence. Nyní jsme si kontrolu vyžádali sami. Na úřadě máme totiž od ledna podanou žádost o přezkoumání příspěvku na péči, mimořádných výhod a žádost o příspěvek na koupi motorového vozidla. V dotazníku, který vyplnila u nás doma sociální pracovnice není snad žádná otázka, která by se zaměřovala na psychický stav dítěte. To mě ovšem přejde velmi podstatné.

Zavolala jsem tedy paní doktorce a domluvily jsme datum kontroly. Patriček měl poslední dobou z lékařů strach a tak jsem měla obavy, tak to zvládne. Dorazili jsme k paní doktorce, Patrička jsem usadila na koberec. Z počátku byl klidný a chvilku i reagoval a hrál si. Pak se, ale začalo střídat jeho nálada. Chvilku se smál a potom zase brečel. Nakonec byl Patriček na chodbě a s paní doktorkou jsme to řešily společně. Už v minulé zprávě byl Patriček psanou středně těžkou mentální retardaci. Za rok se pohl dopředu o jeden měsíc a momentálně odpovídá pásmu těžkého opoždění - max. 10 měsíců. Vzhledem k nedoslýchavosti se to dalo čekat. Nyní už má naslouchátka a my doufáme, že půjde pomaličku dopředu. Ovšem momentálně má ve zprávě těžkou nedoslýchavost, těžké pohybové opožděný vzhledem k věku a také těžkou metální retardaci. Těžký stupeň mentální retardace není pro nás koneční. Pokud by Patriček dobře reagoval na naslouchadla a sluchová cvičení, mohl by jít významně dopředu. Bude to, ale určitě běh na dlouhou trať. Jen doufám, že se zdárně dočkáme cíle. Psychologickou zprávu si můžete přečíst ZDE.   

 

Teď už k našemu 2. pobytu v Jánských Lázních. Tentokrát to bylo jiné než minulý rok. Neměla jsem s sebou jen Patrička, ale ještě mladšího syna. Ten měl pobyt zdarma bez nároku na stravu a lůžko. Byl spíš jako další zavazadlo.

Byli jsme na pokoji ve 4. patře. Pokoj byl sice větší, ale zato bez sociálního zařízení. Naštěstí jsme to z pokoje neměli daleko. Pokoj měl standartní vybavení jako je: televize, rádio a lednička. Postel pro Patrička jsme si mohla vybrat ( dřevěná postýlka, železná postýlka a nebo velká postel). Pro mladšího syna jsme měla cestovní postýlku. Tu, ale nakonec obsadil Patriček. Byl na ní zvyklí a tak mu pomohla k lepší adaptaci.

Na patře jsme měli k dispozici 2 herny. V obou byla televize s DVD přehrávačem a nějaké hračky na zabavení dětiček.

Obědy jsme dostávali v jídelně, která byla rovněž na patře. V případě potřeby jsme měli i možnost nechat si dávat jídlo přímo na oddělení. Nakonec jsme to, ale v jídelně zvládli. Jelikož Patriček nekouše, tak jsem se domluvila na jeho stravě s dietní sestrou, která se mi snažila maximálně vyjít vstříct. Obědy měl Patriček mixované stejně jako večeře. K večeři měl Patriček nejraději kaše a to jakékoliv. Snídaně měl Patriček stejné jako já a to pečivo. Místo toho jsem mu dokupovala jogurty. Zkoušeli jsme ještě pečivo namáčené v mléče, ale tam jsme neuspěli a já se ani nedivím. Nebylo to moc chutné. Svačiny měl Patriček ovocné a to přesnídávky a nebo ovoce. Občas se objevoval i jogurt a pitíčka Kubík. Celkově bych řekla, že jídlo Patričkovi vyhovavolo, protože přibral na váhu 12,8kg a to se nám ještě předtím nepodařilo. Jediné, co bych snad vytkla byl velký ruch v jídelně. Hlavně ke konci pobytu kdy už byla jídelná plná starších dětí bez doprovodů. To už Patriček zvládal hůř. Jako nedoslýchavý se v tom ruchu nejstále lekal a všelijak mrkal očima. Bylo vidět, že už neměl takovou chuť do jídla. Já hodnotím jídlo zase velmi pozitivně. Možnost vybrat si ze 2 hlavních jídel a 2 snídaní je k nezaplacení.

Co se týká našeho programu v lázních, tak po nástupu jsme dostali rozpis procedur, které bude Patriček obsolvovat. Bylo to plavání v malém bazénu 3krát týdně, individuální fyzioterapie 2krát denně, vířivka 5krát týdně a logopedie 1krát týdně. Nakonec jsme se s lékařem domluvila, aby nám něco přidal, protože se mi to zdálo málo a měli jsme až moc volného času. Přibyla nám nakonec ještě ergoterapie 2krát týdně a další bazén, který jsme měli 5krát týdně.