Jdi na obsah Jdi na menu
 


ORL a psychologie

11. 3. 2009

Přeji hezký den. 

 

Tento týden máme opravdu nacpaný a tak není moc času něco napsat, ale kluci už spinkají, tak jsem si našla přeci jen chvilku.

 

V úterý jsme byli v Hradci Králové na ORL. Možná jsem už psala, ale nedávno jsem si hledala na internetu příčiny gotického patra v ústech a zjistila jsem, že jedna z příčin může být zvětšená nosní madle, kdy dítě dlouhodobě dýchá ústy. Po přečtení všech dalších příznaků  jsem zjistila, že to pasuje na Patrička a tak jsem nás objednala na ORL, kde provádějí vyšetření optikou. U dětské lékařky jsme si ještě nechala napsat doporučení a včera jsem vyrazili.

Lékař Patričkovi musel odsát rýmu. Co čert nechtěl zrovna nám ustupovala, ale stejně to byl ještě problém, aby mohl lékař dobře vidět. Další problém vyšetření, když pominu Patričkův záchvat breku, byla deformace nosní přepážku, která se u Patrička vytvořila  když byl po narození připojený na plicní ventilaci.

Lékař nakonec doporučil vyšetřit v celkové anestezii. Nejsme z toho moc nadšeni. Co se dá dělat. :( Lékař se ovšem divil, že Patriček nemá nosní madle vyšetřené už dávno. Prý by se to mělo vyšetřovat hned po zjištění sluchového problému. Nakonec máme jít za naším foniatrem a domluvit se s ním. V pátek jdeme a jsem velmi zvědavá, co nám na to řekne a jak bude ochotný. Nemám z toho vůbec dobrý pocit.

 

Dnes jsme byli na vyšetření u dětské psycholožky. Měla jsem obavu, že vyšetření nebude moc klidné, protože Patriček se už prostě lékařů bojí a je jedno, jestli mu budou něco dělat a nebo ne.

Chvilku s paní doktorkou spolupracoval. Vkládat a vykládat kostičky z kelímku, ale když jsme chtěli vyzkoušet něco jinému, tak byl pláč. Aspoň to nejdůležitější Patriček ukázal a zbytek jsme už potom museli vyřešit tím, že jsem říkala, co Patriček zvládá a co ne.

Moc se toho po mentální stránce od minulého roku nezměnilo. Patriček teď s hračkami spíše hází. Vyhraje si jen s oblíbenými.  Paní doktorka nám vysvětlila, že to patří k vývoji a Patriček je ve fázi, kdy to děti dělají. Stejně jako to, že se bojí dalších lidí. Teď nám bude čekat fáze, kdy Patriček začne stavět kostičky na sebe. Na to se už moc těšíme.

Problémem pro nás je zatím najít k Patričkovi správnou cestičku. Cestičku, jak by jsme mohli více rozvíjet jeho chápání a další možnosti vzájemné komunikace. Patriček je nesoustředěnej a pak i lehké znaky ho moc nezajímají stejně jako ukazování obrázků. Budeme muset doufat, že naslouchátka hodně pomůžou a Patriček se postupně bude zlepšovat.

U Patrička je těžké posouzení mentální stránky, protože u dětí pohybově postižených se může doktor soustředit třeba na mluvení a podobně, ale u Patrička je  postižený sluch a tak mluva není rozvynutá. Oční kontakt je taky problémový.

Závěrem je tedy, že Patriček po mentální stránce postoupil o 1 měsíc a v současné době odpovídá 10. měsíčnímu dítěti. Vzhledem k opoždění je diagnostikována těžká mentální retardace. To neznamená, že by to pro Patrička byla konečná diagnóza. Pokud bude dobře snášet naslouchátka a my budeme rozvíjet vzájemnou komunikaci, může se zase hodně posunout dopředu. Nebude jako jeho vrstevníci, ale s tím jsme už dávno smířeni.

 

Patričku, máme tě moc rádi a to se nikdy nezmění!!!